הנאום הזהיר והנבון של נתניהו בקונגרס, ג’וש רוגין


הנאום הזהיר והנבון של נתניהו בקונגרס, גוש רוגין

.

A-obama-netanyahu10221

.

הנאום של רהמ ישראל נתניהו אל הקונגרס, אף על פי שהיה עמוס בפאתוס, תוכנן בקפידה על מנת למנוע חשיפה של ידיעות חדשות במומ בין ארהב לאיראן, וגם על מנת להימנע מלציין אלטרנטיבה קונרקטית להסכם.

מבקרים מכוונים את חיציהם אל עבר המחסור בפרטים בנאום של נתניהו, הנשיא אובמה טען שהמנהיג הישראל לא הציע שום אטרנטיבות מעשיותלמומ עם איראן ולמעשה לא חידש שום חדש“.

אך זה היה בדיוק מה שביבי רצה מלכתחילה.

נתניהו חיבר נאום עם השגריר בוושינגטון רון דרמר, שתוכנן מלכתחילה כדי להעביר עקרונות כלליים, מתוך כוונה לעורר הסכמה חוצת מפלגות ולהימנע עד כמה שניתן מלתת לממשל אובמה נשק לתקוף אותו כטיפוס מחתרתי ולא אחראי.

עתה אנו מתבשרים כי האלטרנטיבה להסכם הגרוע הזה היא מלחמה. זה פשוט לא נכון. האלטרנטיבה להסכם הרע הזה היא הסכם טוב הרבה יותר ממנו, הוא אמר.

בדיקה של בית המחוקקים הראתה את החכמה של גישתו של נתניהו, אין הפתעות”, אמר לי הסנטור הדמוקרטי ביל נלסון לאחר הנאום.

.

אני חושב שהנאום הוסיף נופך של מציאות ואנשים יתחילו להכיר בכך שאנו מדברים על הימנעות מהשמדה פוטנציאלית של העם היהודי, הוסיף סנטור רפובליקני מארק קירק, אם לעולם לא עוד אומר משהו, השאלה היא, האם אתה מתכוון להזיז את הישבן בשביל לוודא שהשמדה שכזו לא תחזור שוב לעולם?

.

כל הרפבליקנים ורוב הדמוקרטים חזרו ועמדו והריעו כשנתניהו הזהיר אודות ההתפשטות האיזורית של איראן והתמיכה שלה בטרור, וכשנתניהו הדגיש בנחרצות את האיום של השלטון האיראני על פני ישראל וארהב. כמה מנהיגים דמוקרטים, כולל מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בקונגרס ננסי פלוסי, הארי רייד וריצארד דורבין, סרבו למחוא כף או לקום כשנתניהו דיבר על מה הקונגרס יכול לעשות על מנת למנוע הסכם והסרת הסנקציות.

.

בגיוס כספים פרטי אחרי הנאום, הסנטור הרפובליקני לינדסי גרהאם התייחס להתנהגותה של ננסי פלוסי כהוכחה לכך שהרוב הרפובליקני בקונגרס הוא טוב יותר לתומכי ישראל. האם ראיתם את ננסי פולסי על הרצפה, גועל מוחלט.

גורמים רשמיים המלווים את נתניהו סיפרו לי שמטרתו של רהמ בחיבור הנאום לא הייתה לשנות את דעתם של אלו התומכים במומ, אלא לוודא שבמידה והסכם כן יחתם, הוא יתועד בכך שניסה למנוע זאת. הוא גם ניסה להימנע מלהצית את הלהבות על המחלוקת הפוליטית של הנאום בארהב או בישראל.

אני מביע צער עמוק בכך שיש שרואים את הנאום שלי כאן כפוליטי, זו לעולם לא הייתה כוונתי, הוא אמר, אני רוצה להודות לכם, דמוקרטים ורפובליקנים, על התמיכה המשותפת שלכם בישראל, שנה אחר שנה, עשור אחר עשור. אני יודע שלא משנה באיזה צד אתם, אתם תמיד תומכים בישראל

אחרי ההזהרות המחמירות מהבית הלבן השבוע לגבי חשיפת פרטים מהמומ עם איראן בגנווה, הדבר הספציפי היחידי שנתניהו התיחס אליו הוא שביחס להצעה הנוכחית, איראן תישאר עם אלפי צנטריפוגות וכך שההגבלות על איראן יתפוגגו בעוד 10 שנים.

.

זה משאיר את איראן עם תשתית גרעין נרחבת הנתמכת בפקחים שימנעו את פריצת הדרך לגרעין, הכניעה הזו יוצרת סכנה אמיתית שאיראן תוכל להגיע לפצצה פשוט על ידי הפרת ההסכם, הוא אמר. כעת עשור עשוי להיראות כהרבה זמן בחיים הפוליטים, אבל זה כהרף העין בחיי אומה

.

קירק אמר לי שחשיפת הפרטים האלו הייתה מקובלת, שהרי הפרטים כבר דווחו במלואם על ידי בכירים בממשל אובמה. הממשל מדליף הרבה יותר לניו יורק טיימס מאשר לקונגרס, הוא אמר.

נתניהו לא עודד את הקונגרס להפעיל סנקציות חדשות כנגד איראן, כגון אלו שמוצעות על ידי איפאק.

בנוסף נתניהו המליץ לא לשוב לסנקציות לאחר שכן נחתם הסכם, כי זה רק יעודד פעילות איראנית מרושעת מתחרתית

.

על העולם לדרוש מאיראן שלושה דברים, הוא אמר :תחילה, להפסיק את התוקפנות כלפי שכניה במזרח התיכון.

שנית, להפסיק לתמוך בטרור ברחבי העולם. ושלישית, להפסיק לאיים ולחתור להשמדת מדינת ישראל

שורות אלו זכו לתשואות רמות משני בתי הקונגרס – דמוקרטים ורפובליקנים גם יחד.

באופן כללי, נתניהו נמנע מנאום מעורר מחלוקת, הדגיש שרוב הקונגרס תומך בו, ועזב את העיר מבלי לתת למבקריו אף לו בדל של תחמושת.

אובמה טען שנתניהו לא חידש דבר, אך זו הייתה בדיוק התכנית שלו.

תרגום מאנגלית של מאמר שהופיע בBLOOMBERGVIEW.COM ב3.3.15

גוש רוגין הוא כתב במגזין מדיניות החוץ (FP), וכתב העת רבעון הקונגרס.

https://www.facebook.com/josh.rogin

קישור המאמר במקור:

http://www.bloombergview.com/articles/2015-03-03/netanyahu-s-careful-clever-speech-to-congress

Previous לדמותו הרטורית של פסח האוספטר
Next על הההצבעה השבטית של מנשקי המזוזות בדימונה, בתקשורת ובבג"צ